Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego

KREDYTZWKLADEMCznF

Osoby chcące sfinansowana zakup własnego „M” kredytem hipotecznym, które nie posiadają minimum 5 proc. wkładu własnego, muszą się spieszyć. Od stycznia 2014 r. obowiązywać zaczynają nowe regulacje Rekomendacji S, które nie przewidują możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego w wysokości 100% wartości nieruchomości.

Kredytodawcy hipoteczni zadłużeni w złotówkach nie mają obecnie zbyt wielu powodów do narzekań. Dzięki obniżkom stóp referencyjnych Rady Polityki Pieniężnej dość mocno spadło przeciętne oprocentowanie złotowych kredytów hipotecznych. Podwójnie korzystają z tego osoby obecnie zaciągające swoje kredyty. Ich oprocentowanie zmalało, a co za tym Idzie, ich obsługa powoduje mniejsze koszty. Obniżenie kosztów kredytowania wpływa dodatkowo na podwyższenie przeciętnej zdolności kredytowej. Przy niezmiennej wartości dochodów można więc dziś pożyczyć więcej i na lepszych warunkach niż np. jeszcze rok temu. Jednak idylla nie będzie trwała wiecznie, bo już od początku przyszłego roku wchodzą w życie postanowienia nowej Rekomendacji S, która wymusza posiadanie wkładu własnego.

Wyłącznie z wkładem

Zapisy najnowszej Rekomendacji S odnoszą się do wskaźnika Loan to Value (LtV), czyli procentowej proporcji wartości kredytu do wartości zabezpieczającej go nieruchomości. W roku 2014 banki będą mogły udzielać jedynie kredytów, których LtV, to maksymalnie 95%. W praktyce oznacza to, że każdy kredytobiorca zainteresowany kredytem hipotecznym będzie musiał dysponować oszczędnościami w wysokości minimum 5% wartości nabywanego mieszkania. Dla przykładu: osoba chcąca kupić na kredyt mieszkanie w cenie 300.000 zł, będzie musiała zgromadzić minimum 15 tysięcy zł wkładu własnego.

Ograniczenia te będą w myśl Rekomendacji zaostrzane w kolejnych latach:

      - rok 2015 – wartość LtV nie powinna przekraczać  90%,

- rok 2016 - wartość LtV nie powinna przekraczać 85%, jednak możliwe LtV na poziomie 90%, o ile ubezpieczona, lub zabezpieczona w innej formie zostanie nadwyżka powyżej 85%,

- od początku 2017 r. - wartość LtV nie powinna przekraczać  80%, możliwe LtV na poziomie do 90%, o ile ubezpieczona, lub zabezpieczona w innej formie zostanie nadwyżka powyżej 80%.

Osobom nieposiadającym oszczędności w odpowiedniej wysokości nie pozostało już wiele czasu na finalizowanie umowy kupna i kredytu. Po nowym roku będą one mogły skredytować zakup nieruchomości, jednak wyłącznie wtedy, kiedy zgromadzą odpowiedni kapitał.

(Fot. sxc.hu)

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.