Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Zrezygnować z internetowego zakupu

REKLAMACJAINTERNETCznF

15 letnia Maja często robi zakupy przez Internet. Zazwyczaj kupuje książki, płyty z muzyką, albo swoje ulubione kosmetyki. Zbliżały się urodziny mamy Mai i postanowiła, że w prezencie urodzinowym kupi piękną, kwiecistą apaszkę, o której mama marzyła. Maja posiada własne konto junior na portalu aukcyjnym i może zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie internetowej dokonywać zakupów.

Po licytacji Maja  kupiła apaszkę po okazyjnej cenie od sprzedawcy, który jest przedsiębiorcą. Niestety radość z zakupu nie trwała zbyt długo. Okazało się, że apaszka nie była trafionym prezentem. Nie dość, że kolory były zbyt krzykliwe, jak na gust mamy, to i materiał jakoś odbiegał od tego co Maja widziała na zdjęciach w internecie. W takiej sytuacji nie pozostało nic innego jak zwrócić towar, ale czy Maja może to zrobić i odzyskać pieniądze?

Zakupy online, w tym poprzez aukcje internetowe stają się coraz bardziej popularne. Jedną z istotnych zalet zakupów internetowych jest możliwość odstąpienia od umowy. W odróżnieniu od zakupów tradycyjnych możemy dokonać zwrotu towaru i pisemnie odstąpić od umowy bez podania przyczyny  w ciągu  10 dni od momentu wydania rzeczy, a w przypadku usługi - 10 dni od momentu zawarcia umowy o jej świadczenie. Jeśli sprzedawca nie potwierdzi tych informacji, termin na odstąpienie od umowy przedłuża się do 3 miesięcy.

Prawo do odstąpienia od umowy inaczej wygląda w przypadku zakupów robionych na internetowych portalach aukcyjnych. Sprzedającymi na aukcjach internetowych bywają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Jeśli kupimy towar na aukcji od przedsiębiorcy to odpowiada on za towar tak samo, jak w przypadku zwykłej sprzedaży internetowej. Dodatkowo konsument ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej z przedsiębiorcą na odległość, lecz pod warunkiem, że cena nie była licytowana (towar został nabyty przy wykorzystaniu opcji “kup teraz"). Jeżeli konsument licytował cenę, nie może skorzystać ze zwrotu towaru.

W przypadku sprzedawcy nie będącego przedsiębiorcą prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość w ogóle nie przysługuje (zarówno w licytacji, jak poprzez możliwość „kup teraz”).

Maja dokonała zakupów na aukcji interentowej. Wiemy że wylicytowała towar po okazyjnej cenie, a sprzedawca był przedsiębiorcą.  W takiej sytuacji Maja niestety nie może odstąpić od umowy i dokonać zwrotu towaru. Gdyby zakupiła apaszkę od przedsiębiorcy poprzez opcję „kup teraz” mogłaby odstąpić od umowy i zwrócić towar .

Ważne jest także abyśmy wiedzieli, że nawet 15 latki mogą dokonywać zakupów. Młodzież w wieku od 13 do 18 lat posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Oznacza to, że może zawierać umowy w drobnych, bieżących sprawach dnia codziennego np.: czyli kupować żywność, gazety, książki i inne drobne przedmioty. Natomiast dzieci poniżej 13 roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli w ogóle nie powinny zawierać żadnych umów, w tym dokonywać samodzielnych zakupów.

Iwona Karmasz

Źródła: „Zanim kupisz w internecie” mini - poradnik dla konsumentów, Federacja Konsumentów, Fundacja im. Stefana Batorego, Warszawa 2006.

           „Poradnik świadomego konsumenta”, E. Kruk, Gdynia 2011.

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.