Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Pytanie do eksperta o Budżet domowy

Andrzej

Mój syn z pierwszego małżeństwa skończył 18 lat. Uczy się dalej. Czy mam płacić alimenty jego matce, jak teraz, czy mogę dawać pieniądze od razu synowi?

Odpowiedź eksperta:

Może Pan alimenty bezpośrednio przekazywać synowi. Jednak należy koniecznie zawiadomić o tym właściwy sąd, że pieniądze są przelewane na konto dziecka, podać numer tego konta i dostarczyć potwierdzenie przelewu. Uprzednio warto założyć dziecku konto i wpłacać na nie pieniądze z adnotacją, że to alimenty.

Wiek, do którego się płaci alimenty to 26 lat, jeśli dziecko uczy się, a nie pracuje. Jeśli wcześniej zaczęłoby zarabiać na życie, to rodzic płacący alimenty może wystąpić do sądu o zniesienie obowiązku alimentacyjnego. Zaprzestać płacić można dopiero po uzyskaniu decyzji sądu.

Prawnicy powołują się w takim przypadku często na uchwałę siedmiu sędziów Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 16 kwietnia 1977 roku, III CZP 14/77, OSNCP 1977/7 poz. 106: "W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczą odpowiednie dokumenty stanu cywilnego."

Powrót

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.