Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Wspólne opodatkowanie małżonków pozostanie

PODATKIMALZENSKIECznF

Rząd przygotowuje radykalne zmiany systemu podatkowego w Polsce, które mają wejść w życie od 2018 r.. Ich generalnym założeniem jest zastąpienie wielu danin (podatków i składek np. na ZUS) jednym podatkiem. Jednak w ramach planowanych rozwiązań nie ma pomysłu likwidacji ulgi dla małżeństw.

Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polskim Radiem zapewnił, że w ramach przygotowywanego przez rząd jednolitego podatku nie będzie likwidacji wspólnego opodatkowania małżonków. Jednocześnie zastrzegł, że jego zdaniem wspólne opodatkowanie nie powinno dotyczyć tych małżeństw, które najwięcej zarabiają.

M. Morawiecki podkreślił, że nowe rozwiązania nie będą wprowadzane „bocznymi drzwiami, ani bez konsultacji społecznych".

Wicepremier wyjaśnił, że najważniejszą zmianą w systemie podatkowym ma być podwyższenie kwoty wolnej i wprowadzenie większej progresji, ponieważ teraz osoby, które zarabiają więcej płacą mniejszą stawkę podatkową.

Preferencje dla uboższych

M. Morawiecki zadeklarował, że w Radzie Ministrów będzie proponował, by małżonkowie którzy zarabiają dużo, nie mieli takiego samego uprawnienia jak ci, którzy zarabiają mało. Wicepremier dodał: "Czy ci, którzy zarabiają pół miliona to to samo, co ci, którzy zarabiają 50 tysięcy rocznie? Taka sama ulga nie powinna dotyczyć jednych i drugich".

Przypomnijmy, że obecnie - zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych - małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa i pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 przytoczonej ustawy (dopuszczalnych odliczeń).

Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:

  • zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego,
  • pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.
(Fot. freeimages.com)

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.