Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Rejestr dochodów i wydatków

rejestr

W celu zbadania przepływu naszych pieniędzy najprościej będzie posłużyć się zestawieniem w formie tabeli, obrazującej rejestr dochodów i wydatków w skali miesiąca. Bardzo pomocne w tym jest zbieranie paragonów.

Kiedy już skrupulatnie wypełnimy tabelę wszystkimi naszymi wydatkami oraz przychodami, to ostatniego dnia miesiąca możemy przystąpić do analizy naszych przepływów finansowych. Jeżeli łączna kwota w kolumnie „Wydatki” jest wyższa niż kwota w kolumnie „Dochody”, to mamy do czynienia z deficytem budżetowym. To znak, że należy podjąć niezwłocznie   decyzje   finansowe   chroniące   przed   poważnymi   kłopotami w przyszłości.

Aby zrównoważyć nasz budżet, mamy tylko trzy możliwości:

  • pokryć deficyt ze zgromadzonych wcześniej oszczędności;
  • zaciągnąć pożyczkę lub kredyt;
  • ograniczyć wydatki.

Jakie mogą być konsekwencje finansowe dla gospodarstw domowych o niskich dochodach, gdy brak środków na tzw. „czarną godzinę”? Jeżeli nie jesteśmy w stanie ograniczyć wydatków, a mamy pilne potrzeby, to najczęściej korzystamy z pożyczek i kredytów. Statystyki dotyczące problemu nadmiernego zadłużenia są alarmujące! Co dziesiąty Polak zalega z różnymi opłatami lub zobowiązaniami.

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.