Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Oszukani na atrakcyjne bilety

OSZUKANINABILETYCznF

Ponad sto osób oszukał w Internecie 27-letni mieszkaniec Mazowsza. Poszkodowanych może być jednak znacznie więcej – policja prosi ich więc o kontakt. Mazowszanin zakładał konta na portalach społecznościowych, gdzie wstawiał ogłoszenia o sprzedaży voucherów wakacyjnych oraz biletów na wydarzenia kulturalne i sportowe w całym kraju. Ceny biletów były bardzo atrakcyjne, dlatego ich zakupem było zainteresowanych dużo osób. Zapłata następowała kodem z tzw. kart przedpłaconych. Oczywiście chętni żadnych biletów nie dostali.

Każda atrakcyjna cenowo oferta e-zakupów z nieznanego źródła powinna obudzić naszą czujność. Jeśli nie możemy w żaden sposób sprawdzić osoby oferującej rewelacyjnie tanie bilety, vouchery czy jakiekolwiek towary w Sieci, to lepiej zrezygnujmy z takiej rzekomej okazji. Wygoda zakupów internetowych nie powinna nam przesłaniać potrzeby zachowania zwykłej dbałości o nasze pieniądze. Przede wszystkim korzystajmy z dostawców, którzy mają własne strony www, a nie wyłącznie profile na portalach społecznościowych. Po drugie, sprawdzajmy w Sieci wszelkie opinie na temat firmy czy osoby proponującej atrakcyjne cenowo produkty czy usługi. Pytajmy też znajomych o to czy mieli kontakt z takim przedsiębiorcą. W końcu możemy sprawdzić czy osoba, której mamy przekazać swoje pieniądze, reprezentuje legalnie działającą firmę odnotowaną w rządowej bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Nie bądź naiwny

Bo możesz skończyć jak osoby zwabione przez Mateusza G., który rozpoczął oszukańczy proceder w 2016 r.. Oferował tanie bilety w rzekomej przedsprzedaży, żądając zapłaty z góry przy pomocy kodu z tzw. kart przedpłaconych - paysafecard, służących do opłat w Internecie. Oszust nie miał oczywiście żadnych biletów i w momencie uzyskania od klienta kodów do kart, a tym samym dostępu do pieniędzy, po prostu likwidował swoje konto i zakładał następne. Uzyskane w nielegalny sposób pieniądze inwestował w zakłady bukmacherskie poza Polską oraz w kryptowaluty. Działał bezkarnie aż do lutego 2018 r..

W końcu wpadł w ręce stróżów prawa. W postępowaniu przygotowawczym przeciwko 27-latkowi śledczy zebrali do tej pory dowody pozwalające na postawienie mu 55. zarzutów oszustwa na kwotę sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Sąd zdecydował o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.

"Ustalenia funkcjonariuszy wskazują na to, że pokrzywdzonych było znacznie więcej, dlatego prowadzący postępowanie proszą o zgłaszanie się osób oszukanych przez tego mężczyznę w najbliższej jednostce policji" – zaapelowały służby prasowe policji za pośrednictwem PAP (Polskiej Agencji Prasowej).

Fot. pixabay.com

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.