Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

OGRZEWANIECznF

Najmniej opłacalne jest ogrzewanie olejem opałowym i energią elektryczną. Gdy pozwala nam na to budżet domowy, to warto zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak pompy ciepła czy rekuperacja. Jednak inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii są dosyć kosztowne i zwracają się najczęściej po wielu latach.

Istnieje kilka prostych sposobów na to, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie:

 

- Pozakładaj na grzejniki termostaty. Taki zabieg pozwoli w pełni kontrolować temperaturę w pomieszczeniach. Powinna ona wynosić w granicach 19 - 21 stopni. W łazience może być ona nieco wyższa, a z kolei w sypialni trochę niższa niż w pozostałych pomieszczeniach. Temperatura niższa o 1 stopień, oznacza o 10 proc. mniejsze rachunki za ogrzewanie. Gdy wyjeżdżamy na dłużej z domu, to należy obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni. Jednak nie należy jej zbyt mocno redukować, gdyż może to spowodować wystudzenie i zawilgocenie mieszkania.

- Grzejniki nie powinny być niczym zasłonięte. Nawet zasłony i grube firany potrafią zakłócić obieg ciepła w mieszkaniu

- Sprawdź szczelność okien. Jeśli są stare to wymień je na nowe.

- Pomieszczenia w okresie grzewczym należy wietrzyć raz na dzień, krótko ale intensywnie. Należy pamiętać, aby w tym czasie przykręcić termostaty na grzejnikach.

- W słoneczne dni należy odsłaniać okna. W ten sposób możemy za darmo pozyskać ciepło do naszego mieszkania.

 

Ponadto gdy jesteśmy właścicielami domu, to należy zastanowić się nad dociepleniem budynku. W podjęciu tej decyzji pomoże nam audyt energetyczny, ponieważ ekspert wskaże nam miejsca, przez które "ucieka" najwięcej ciepła z naszego domu.

Istotną sprawą jest oczywiście rodzaj paliwa, jaki stosujemy do ogrzewania budynku. Najtaniej od lat wychodzi opalanie drewnem i węglem. Jest ono jednak dosyć pracochłonne. Ponadto musimy mieć miejsce do składowania opału. Dlatego dla niektórych lepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie gazem ziemnym. Jest ono droższe ale za to praktycznie bezobsługowe. Z kolei najmniej opłacalne jest ogrzewanie olejem opałowym i energią elektryczną. Gdy pozwala nam na to budżet domowy, to warto zastanowić się nad nowoczesnymi rozwiązaniami takimi jak pompy ciepła czy rekuperacja. Jednak inwestycje związane z odnawialnymi źródłami energii są dosyć kosztowne i zwracają się najczęściej po wielu latach. Dlatego opłacalne są one przeważnie przy nowo budowanych domach.

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.