Edukacja finansowa dla każdego

Program wspierany przez:

Dobre perspektywy na rynku pracy

DOBREPERSPEKTYWYPRACYCznF

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia w listopadzie 2016 r. poprawił się w stosunku do bardzo dobrego października. Zmalał o 0,1 punktu - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). W listopadzie 2016 wyniósł 75,4 pkt, a w październiku 75,3 pkt..

"Pozytywne sygnały z rynku, oddziałujące w kierunku dalszego spadku wskaźnika, wynikają głównie z relatywnie wysokich szans zatrudnienia osób bezrobotnych" - wyjaśnił BIEC w swoim komunikacie. Podkreślił jednocześnie, że stopa bezrobocia rejestrowanego systematycznie spada. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych w październiku, czwarty miesiąc z rzędu, zmalała o 0,1 punktu procentowego i wyniosła 8,6 proc. Dodano, że stopa polskiego bezrobocia liczona zgodnie ze standardami międzynarodowymi w III kwartale br. była jeszcze niższa i wyniosła 5,9 proc.

Duże firmy chcą więcej pracowników

Zgodnie z informacją BIEC, przyjęcia do pracy oczekiwane są głównie w dużych przedsiębiorstwach (250 i więcej pracujących), małe i średnie firmy zapowiadają natomiast zwolnienia. W ujęciu branżowym największe pozytywne zmiany przewidywane są przez producentów pozostałego sprzętu transportowego, producentów mebli i wyrobów z papieru. Redukcje zatrudnienia zapowiadają głównie producenci odzieży i wyrobów metalowych.

Coraz krócej pracujemy

Kolejną zmianą generalnie korzystną dla pracowników jest skracanie średniego czasu pracy. W III kwartale br. zmniejszył się on o blisko godzinę i wyniósł niespełna 40 godzin tygodniowo. „Ostatni tak niski poziom odnotowano w połowie 2012 roku. W latach ubiegłych przedsiębiorcy na ogół zwiększali zatrudnienie dopiero po przekroczeniu pułapu 42-43 godzin pracy w tygodniu" - podkreślił BIEC.

Zauważono, że obecnie proces ten rozpoczął się przy niższym wymiarze czasu pracy (około 40 godzin w ciągu tygodnia) i trwa od początku tego roku. Oznacza to, że pracodawcy zwiększyli nakłady pracy poprzez zatrudnianie nowych pracowników, nie zaś poprzez wydłużanie czasu pracy.

(Fot. freeimages.com)

Ta witryna używa plików cookie, aby zapewnić użytkownikom maksymalny komfort przeglądania.
Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób je wykorzystujemy, kliknij więcej informacji.